Bugun, Al-Farobi nomidagi Qozog'iston Milliy universitetining Iqtisodiyot fakulteti va Toshkent Davlat Iqtisodiyot universitetining Samarqand filialining o'qituvchilari o'quv va ilmiy yo'nalishlarda hamkorlik qilmoqda. O'qituvchilar birgalikda Scopus jurnal va monografiyalarida maqolalar nashr etadilar, xalqaro loyihalarda ishtirok etadilar. Toshkent Davlat Iqtisodiyot universitetining Samarqand filialining o'qituvchilari har yili "Barqaror rivojlanish va ESG: Global chaqiriqlar, milliy ustuvorliklar, samarali echimlar" xalqaro qishki/yazgi maktabini tashkil etish va o'tkazishda ma'ruzachilar sifatida ishtirok etadilar, talabalar esa ushbu maktabning tinglovchilari bo'lishadi.
Joriy yilda, Farobiy Qozog'iston Milliy universitetining Xalqaro qishki maktabida AQShdan Maykl Brodi, Tailanddan Ravipim Chaveesuk, Xitoydan Vey Feng, Indoneziyadan Yosini Deliana, Serbiyadan Lela Ristic, Shri-Lankadan Raveenthiran Vivekanantharaza, Ukrainadan Legeza Darya va Dziuba Nataliia, O'zbekistondan Ahrorov Farhod va Ganiev Ibragim, Qirg'izistondan Saparbaeva Ainura hamda Qozog'iston Milliy universitetining "Iqtisodiyot" fakulteti xodimlari ma'ruzalar o'qishdi. Xalqaro qishki maktabda Xitoy, O'zbekiston, Ukraina, Qirg'iziston va Qozog'iston universitetlaridan olimlar qatnashdi.
Xalqaro qishki maktab dasturi deyarli barcha barqaror rivojlanish maqsadlarini (SDG) qamrab oladi: barqaror turmush tarzlari va iqtisodiy o'sish dilemmasi, iqtisodiy va matematik metodlar yordamida ma'lumotlarni tahlil qilish, tadqiqot modellarini qurish; barqaror rivojlanishga yo'naltirilgan oliy ta'limda sifatni ta'minlash masalalari; dunyo bo'ylab barqaror oziq-ovqat marketingida innovatsiyalar va eng yaxshi amaliyotlar, ESG masalalarini hal qilishda yashil qadoqlashning roli, Xitoyning raqamli iqtisodiyotini rivojlantirish va qo'llanilishi, ekologik iqtisodiyot va milliy siyosat, Qozog'istonda biznes yuritish va ESG tendentsiyalari; zamonaviy sharoitda barqaror rivojlanish: global chaqiriqlar va milliy ustuvorliklar; inson resurslari barqarorligi va uning biznes rivojlanishiga ta'siri; iqlim o'zgarishi va barqaror qishloq xo'jaligi, qishloq xo'jaligini rivojlantirishga qaratilgan davlat qo'llab-quvvatlash choralarini takomillashtirish, global tendentsiyalar asosida Qozog'istonda qayta tiklanadigan energiyani rivojlantirish; Tailandning barqaror agro-ovqat zanjiri; va Markaziy Osiyo mamlakatlarida turizmning kelajagi va barqaror rivojlanish masalalari.
Hamkorlikdagi tadbirlar olimlar va talabalar uchun samarali muloqot, g'oyalar almashish va jahonning dolzarb muammolariga yechimlar izlash uchun maydon yaratadi. Xalqaro hamkorlik universitetlarga nafaqat reytinglarini oshirishga, balki global ilmiy va ta'limiy fazoni rivojlantirishga sezilarli hissa qo'shishga imkon beradi. Bunday o'zaro ta'sir global tarmoqlarni shakllantirishga yordam beradi, bu esa moliyaviy resurslarni jalb qilish, o'quv dasturlarini va tadqiqotlarni yaxshilash, hamda ta'lim muassasalarining xalqaro obro'sini mustahkamlashga olib keladi.