Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining Samarqand filiali (TDIUSF) Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yildagi 438-sonli qarori bilan tashkil etilgan davlat universitetidir. Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining Samarqand filiali tarixiy Samarqand shahrida joylashgan Oʻzbekistondagi nufuzli oliy taʼlim muassasasi hisoblanadi. O‘zbekiston hukumatining 2019-yildagi ko‘rsatmasiga binoan tashkil etilgan mazkur muassasa mintaqada, xususan, iqtisodiyot va biznes tadqiqotlari sohasida muhim ta’lim va tadqiqot markazi sifatida faoliyat yuritib, talabalarga an’anaviy iqtisodiy nazariyalarni zamonaviy jahon bozori tendentsiyalar bilan uyg‘unlashtirgan keng qamrovli ta’lim berib kelmoqda.
Filial ikkita asosiy fakultetdan iborat bo‘lib, ularning har birida akademik mukammallik va professional tajribaga bag‘ishlangan yuqori malakali professor-o‘qituvchilardan iborat oltita kafedra mavjud. Muassasa turli dasturlarda, jumladan, kunduzgi va sirtqi bo‘limlarda bakalavriat talabalari, shuningdek, ixtisoslashtirilgan magistratura va tayanch doktoranturada tehsil olayotgan doktorantlar bilan bir qatorda 2600 dan ortiq talabalarni o‘qiydi.
Ta’lim muassasasi mahalliy hamjamiyat va sanoat bilan faol hamkorlik qiladi, talabalar uchun amaliy ta’lim imkoniyatlarini kengaytiradigan hamkorlikni rivojlantiradi. U akademiya, sanoat va jamoatchilik o‘rtasidagi muloqot uchun platforma bo‘lib xizmat qiladigan seminarlar, treninglar va ommaviy ma’ruzalar tashkil qiladi.
Toshkent Davlat Iqtisodiyot Universiteti Samarqand filiali o‘zining ilmiy takliflari, tadqiqot imkoniyatlari va xalqaro hamkorlikni kengaytirishga intiladi. Muassasa O‘zbekiston va butun mintaqaning iqtisodiy rivojlanishiga salmoqli hissa qo‘shib, iqtisodiy ta’lim va ilmiy tadqiqotlar sohasidagi ilg‘or markaz sifatida rivojlanishga intiladi.