Moliyaviy savodxonlik bo‘yicha fan olimpiadasi – saralash bosqichi e’lon qilindi
Shu munosabat bilan Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida olimpiadaning birinchi (saralash) bosqichi tashkil etiladi. Olimpiada quyidagi fanlar bo‘yicha o‘tkaziladi: umumiy iqtisodiyot nazariyasi, moliya, soliq, bank ishi, iqtisodiy statistika va ma’lumotlar tahlili.
Olimpiadaning asosiy maqsadi talabalar o‘rtasida iqtisodiy va moliyaviy savodxonlikni oshirish, iqtidorli hamda bilimli talabalarni aniqlash, ularning nazariy bilimlarini amaliyotda qo‘llash ko‘nikmalarini rivojlantirishdan iborat.
Har bir fan bo‘yicha eng yuqori natijani ko‘rsatgan talabalar va ularning ilmiy rahbarlari I, II va III darajali diplomlar bilan taqdirlanadi hamda Nizomda belgilangan tartibda moddiy rag‘batlantiriladi. Shuningdek, g‘oliblar olimpiadaning respublika bosqichida ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Olimpiadada ishtirok etish uchun arizalar 23-martga qadar qabul qilinadi. Mas’ul shaxs: Iqtidorli talabalarning ilmiy tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi boshlig‘i J. Bo‘riboyev, telefon: +998 94 642 30 02. Barcha qiziquvchi va iqtidorli talabalar olimpiadada faol ishtirok etishga taklif etiladi.

Qualifying Round of the Financial Literacy Subject Olympiad Announced
In this regard, the Samarkand branch of Tashkent State University of Economics will organize the first (qualifying) stage of the Olympiad. The competition will be held in the following subjects: General Economic Theory, Finance, Taxation, Banking, Economic Statistics and Data Analysis.
The main objective of the Olympiad is to enhance students’ economic and financial literacy, identify talented and knowledgeable students, and develop their practical and analytical skills.
Students who demonstrate the highest results in each subject, along with their academic supervisors, will be awarded first, second, and third degree diplomas and will be financially rewarded in accordance with the established regulations. The winners will also receive the opportunity to participate in the republican stage of the Olympiad.
Applications for participation are accepted until March 23. The responsible person is J. Boriboyev, Head of the Department for Organizing Research Activities of Gifted Students. Contact phone: +998 94 642 30 02. All interested and talented students are invited to take an active part in the Olympiad.