YULDOSHEVA ZULFIZAR SAIFULLO QIZI
Yuldosheva Zulfizar Sayfullayevna 1995-yil 11-yanvarda Samarqand viloyati Kattaqo'rg'on tumanida tug'ilgan. 2012-2015-yillar davomida SamDCHTI akademik litseyi aniq fanlar yo'nalishida ta'lim olgan. 2015-2019-yillarda TATU SFda Kompyuter injeneringi yo'nalishida bakalavr, 2019-2021-yillarda esa shu yo'nalishda magistratura tahsilini davom ettirgan. 2021-yildan hozirgi kungacha Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari" kafedrasida assistent lavozimida ishlamoqda.
• O‘z mehnat vazifalarini halol, vijdonan bajarish, mehnat, ijro va o‘quv intizomiga rioya etish;
• Barcha o‘quv shakllari (ishlab chiqarishdan ajralgan va ishlab chiqarishdan ajralmagan hollarda) bo‘yicha oliy ta’limning davlat ta’lim standartlariga muvofiq tuzilgan o‘quv rejalarida belgilangan laboratoriya, amaliy va boshqa turdagi mashg‘ulotlarni yuqori nazariy, ilmiy-uslubiy va kasbiy darajada o‘tkazish;
• Talabalarining malakaviy amaliyotiga, kurs loyihalariga (ishlariga), shuningdek, mustaqil ishlarga rahbarlik qilish;
• Talabalar bilimining reyting nazoratini amalga oshirish;
• Talabalarining auditoriyadan tashqari ishlarini tashkil etish bo‘yicha tadbirlar o‘tkazish;
• Rivojlangan demokratik davlatlar darajasidagi yuqori ma’naviy va axloqiy talablar bilan javob beruvchi yuqori malakali kadrlarga tayyorlash;
• Darslik, o‘quv-uslubiy va ko‘rgazmali qo‘llanmalar tayyorlash, shuningdek, universitet rektorining topshiriqiga binoan qayta nashr etiladigan darslik, o‘quv qo‘llanma va o‘quv-uslubiy adabiyotlar, jumladan, xorijiy olimlar bilan hammualliflikda yaratilganlarga xulosalar tuzish;
• Nodavlat ta’lim muassasalarining buyurtmalari bo‘yicha zarur o‘quv-uslubiy adabiyotlarni tayyorlashda ishtirok etish;
• Iqtidorli talabalar bilan ishlash, ularni olimpiada va tanlovlarda, jumladan, “El-yurt umidi” jamg‘armasi tanlovida ishtirok etishga tayyorlash, talabalarining mustaqil tayyorgarlik shakl va uslublarini takomillashtirish;
• Auditoriya ishlarini optimallashtirish hisobiga mustaqil tayyorgarlik hajmini oshirish bo‘yicha choralar ko‘rish;
• Tasdiqlangan rejaga muvofiq ilmiy tadqiqot ishlarini olib borish, tugallangan ilmiy tadqiqot ishlarini muhokama qilish va ularning natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish, tugatilgan ilmiy ishlarni nashr etishga tavsiya qilish;
• Ta’lim-fan va ishlab chiqarishning samarali integratsiyasini ta’minlash;
• Talabalarining ilmiy tadqiqot ishlariga rahbarlik qilish;
• Tajribali o‘qituvchilarning ish tajribalarini o‘rganish, umumlashtirish va tarqatish, yangi pedagogik texnologiyani joriy etish;
• O‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish jarayonida zamonaviy o‘quv texnika vositalaridan va yakka tartibda o‘qitish, mustaqil ta’lim olish vositalaridan foydalanish.
Bilishi kerak: Pedagogik faoliyatiga tegishli me’yoriy-huquqiy hujjatlarni, qonunlar, Vazirlar Mahkamasining qarorlari, Vazirlikning Hay’at qarorlari, buyruqlari, universitet rektori buyruqlarining mohiyatini bilishi, kafedra yillik va istiqbolli rejalarini.
Malaka talablar:
• Pedagogik faoliyatida zarur bo‘lgan kasbiy va tashkilotchilik qobiliyatlariga, ta’lim sohasida ish tajribasi va stajiga, faoliyat turi va vakolatlari doirasida tegishli bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lishi;
• Oliy ma’lumotga ega bo‘lishi;
• Namoyishli shaxsiy fazilatlarga - intellekt, madaniyat, ijodiy qobiliyat, xushmuomalalik va tashabbuskorlik qobiliyatlariga ega bo‘lish, mas’uliyat hissi, mustaqil qaror qabul qilish va ish tutish, qat’iy harakat qilish, muassasa strategik maqsadlariga erishishni ta’minlash xususiyatlariga ega bo‘lishi zarur.

YULDOSHEVA ZULFIZAR SAIFULLO QIZI
Юлдошева Зульфизар Сайфуллаевна родилась 11 января 1995 года в Каттакурганском районе Самарканской области. С 2012 по 2015 год обучалась в СамДЧТИ академическом лицее по направлению точных наук. С 2015 по 2019 год училась на бакалавриате по специальности "Компьютерная инженерия" в ТАТУ СФ. В 2019-2021 годах продолжила обучение и завершила магистратуру в той же области. С 2021 года по настоящее время работает ассистентом на кафедре "Цифровая экономика и информационные технологии" в Самарканде, в филиале Ташкентского государственного экономического университета.
Исполнение своих трудовых обязанностей честно и добросовестно, соблюдение трудовой, исполнительской и учебной дисциплины; Проведение лабораторных, практических и других видов занятий на высоком теоретическом, научно-методическом и профессиональном уровне в соответствии с учебными планами, утвержденными в рамках государственного стандарта высшего образования, для всех форм обучения (как для студентов, отделенных от производства, так и для тех, кто учится с производственной практикой); Руководство квалификационными практиками студентов, курсовыми проектами (работами) и самостоятельными работами; Осуществление контроля за рейтингом знаний студентов; Организация и проведение мероприятий по организации внеаудиторной работы студентов; Подготовка высококвалифицированных кадров, соответствующих высоким моральным и этическим требованиям развитых демократических стран; Разработка учебников, учебно-методических и наглядных пособий, а также заключений по учебникам, учебным пособиям и учебно-методической литературе, которые могут быть перепечатаны по указанию ректора университета, включая работы, созданные совместно с зарубежными учеными; Участие в подготовке необходимой учебно-методической литературы по заказам частных образовательных учреждений; Работа с одаренными студентами, подготовка их к участию в олимпиадах и конкурсах, в том числе в конкурсе «Эль-Юрт Умиди», совершенствование форм и методов их самостоятельной подготовки; Предпринимание мер по увеличению объема самостоятельной подготовки студентов за счет оптимизации аудиторных занятий; Проведение научных исследований в соответствии с утвержденным планом, обсуждение завершенных научных работ и внедрение их результатов в производство, рекомендование завершенных научных работ к публикации; Обеспечение эффективной интеграции образования, науки и производства; Руководство научными исследованиями студентов; Изучение, обобщение и распространение опыта работы опытных преподавателей, внедрение новых педагогических технологий; Использование современных образовательных технологий и индивидуальных средств обучения в процессе проведения учебных занятий. Необходимые знания: Нормативно-правовые акты, законы, решения Кабинета Министров, решения коллегий Министерства, приказы ректора университета, связанные с педагогической деятельностью, а также знание ежегодных и перспективных планов кафедры.
Требования к квалификации:
Наличие профессиональных и организационных способностей, опыта работы в области образования и стажа, соответствующих знаний и навыков в рамках должностных полномочий и сферы деятельности; Высшее образование; Наличие личных качеств, таких как интеллект, культура, творческие способности, вежливость и инициативность, ответственность, способность принимать независимые решения и действия, решительность, а также способность обеспечивать достижение стратегических целей учебного заведения.