Anarbayeva Fotima Urazaliyevna 1977-yil Samarqand viloyati Bulung’ur tumanida tug’ilgan.
U 1994-1999 yillarda Alisher Navoiy nomidagi Samarqand davlat universitetini amaliy matematika mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan. 2008-yilda Alisher Navoiy nomidagi Samarqand davlat universiteti huzuridagi pedagog xodimlarni malakasini oshirish va qayta tayyorlash markazida “Informatika va axborot texnologiyalari” mutaxassisligi bo‘yicha qayta tayyorlov kursini tugatgan.
1998-1999 yillar Bulung‘ur tumani G‘.G‘ulom nomli 46-o‘rta maktab matematika va informatika fani o‘qituvchisi, 1999-2000 yillar Bulung‘ur qishloq xo‘jalik kasb-hunar kolleji matematika o‘qituvchisi, 2000-2005 yillar Bulung‘ur tumani 23-maktab matematika o‘qituvchisi, 2005-2008 yillar Bulung‘ur milliy hunarmandchilik kasb-hunar kolleji o‘qituvchisi, 2008-2013 yillar Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Samarqand filiali assistenti, 2013-2015 yillar Samarqand chet tillar instituti “Informatika” kafedrasi assistenti, 2015-2020 yillar Samarqand chet tillar instituti “Axborot texnologiyalari” kafedrasi assistenti, 2020-2021 yillar Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Raqamli iqtisodiyot, buxgalteriya hisobi va axborot texnologiyalari” kafedrasi assistenti, 2021-2022 yillar Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Raqamli iqtisodiyot, axborot texnologiyalari va matematik usullar” kafedrasi katta o‘qituvchisi, 2022 yildan buyon Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari” kafedrasi dotsenti lavozimida ishlab kelmoqda.
2022-yil “Ochiq kodli platformalar asosida elektron ta’lim metodikasini takomillashtirish” mavzusida 13.00.06 – "Elektron ta’lim nazariyasi va metodikas" ixtisosligii bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasini muvafaqqiyatli himoya qildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Attestatsiya Komissiyasining 2024-yil 6-yanvardagi 348/1-sonli bayonnomasiga asosan 08.00.16. - “Raqamli iqtisodiyot va xalqaro raqamli integratsiya” ixtisosligi bo‘yicha dotsentlik ilmiy unvoni berilgan.
F.U.Anarbayeva jami 100 dan ortiq ilmiy ish jumladan, 1 ta monografiya, 3 ta dasturiy mahsulot, 2 ta o‘quv qo‘llanma, 1 ta risola, 9 ta uslubiy qo‘llanma, 15 ta uslubiy ko‘rsatma chop ettirgan. Xalqaro va respublika ilmiy jurnallarida 15 ta, ilmiy to‘plamlarda e’lon qilingan maqolalar, tezislar soni 72 tani tashkil etadi.
Filialda tashkil etilgan “Iqtisodiyot, moliya va innovatsiyalar” ilmiy jurnalining tahrir a’zosi bo‘lib hisoblanadi.
• o‘z mehnat vazifalarini halol, vijdonan bajarish, mehnat, ijro va o‘quv intizomiga rioya qilish;
• barcha o‘quv shakllari (ishlab chiqarishdan ajralgan va ishlab chiqarishdan ajralmagan hollarda) bo‘yicha oliy ta’limning Davlat ta’lim standartlariga muvofiq tuzilgan o‘quv rejalarda belgilangan ma’ruzalar, laboratoriya, amaliy va boshqa turdagi mashg‘ulotlarni yuksak nazariy, ilmiy-uslubiy va kasbiy darajada o‘tkazish;
• talabalarning malakaviy amaliyoti, kurs loyihalari (ishlariga), bitiruv malakaviy ishlari, magistrlik dissertatsiyalari, shuningdek, mustaqil ishlariga rahbarlik qilish;
• talabalar bilimining reyting nazoratini amalga oshirish;
• talabalarning auditoriyadan tashqari ishlarini tashkil etish bo‘yicha tadbirlar o‘tkazish;
• rivojlangan demokratik davlatlar darajasidagi yuksak ma’naviy va axloqiy talablarga javob beruvchi yuqori malakali kadrlarni tayyorlash;
• kafedra fanlari bo‘yicha o‘quv dasturlarni ishlab chiqish va belgilangan tartibda tasdiqqa taqdim etish, shuningdek, turdosh kafedralar tomonidan tayyorlangan o‘quv dasturlarga taqriz va xulosalar tayyorlash;
• darslik, o‘quv, uslubiy va ko‘rgazmali qo‘llanmalarni tayyorlash, shuningdek, oliy o‘quv yurti rektoratining topshirig‘iga binoan qayta nashr etiladigan darslik, o‘quv qo‘llanma va o‘quv-uslubiy adabiyotlar, jumladan, xorijiy olimlar bilan hammualliflikda tayyorlangan adabiyotlarga xulosalar tuzish;
• nodavlat ta’lim muassasalarining buyurtmalari bo‘yicha zaruriy o‘quv- uslubiy adabiyotlarni tayyorlashda ishtirok etish;
• iqtidorli talabalar bilan ishlash, ularni olimpiada va tanlovlarda, jumladan, “El-yurt umidi” jamg‘armasi tanlovida ishtirok etishga tayyorlash, talabalarning mustaqil tayyorlanish shakl va uslublarini takomillashtirish; auditoriya ishlarini optimallashtirish hisobiga mustaqil tayyorlanish hajmini oshirish bo‘yicha choralar ko‘rish;
• tasdiqlangan rejaga muvofiq ilmiy  tadqiqot ishlarini olib borish, tugallangan ilmiy tadqiqot ishlarini muhokama etish va ularning natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish, tugatilgan ilmiy ishlarni nashr etishga tavsiya berish;
• ta’lim, fan va ishlab chiqarishning samarali integratsiyasini ta’minlash; talabalarning ilmiy tadqiqot ishlariga rahbarlik qilish; mustaqil tadqiqotchilarga rahbarlik qilish.
• tajribali o‘qituvchilarning ish tajribalarini o‘rganish, umumlashtirish va tarqatish, yangi pedagogik texnologiyani joriy etish;
• pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanishni boshlagan o‘qituvchilarga pedagogik mahoratini egallashda yordam berish; axborot bazasini yaratish, o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish jarayonida zamonaviy o‘quv texnika vositalaridan va yakka tartibda o‘qitish, mustaqil ta’lim olish vositalaridan foydalanish;
• masofali ta’lim tizimini rivojlantirish; xorijiy o‘quv yurtlarining ish tajribasini yoritib borish;
• raqobatbardosh va ilmiy  pedagogik kadrlarni tayyorlash; kafedra a’zolari yoki rektorat topshirig‘iga binoan boshqa tadqiqotchilar tomonidan himoyaga taqdim etilgan dissertatsiyalarni ko‘rib chiqish; ta’lim hujjatlarining ekvivalentligini belgilash bo‘yicha ekspert guruhlari tarkibida ishtirok etish;
• budjetdan tashqari mablag‘larni jalb etish, shuningdek, ilmiy texnikaviy yordam ko‘rsatish maqsadida sanoat, qishloq xo‘jalik korxonalari, dehqon, fermer va boshqa xo‘jaliklar bilan aloqa o‘rnatish;

Fatima Urazalieva Anarbaeva was born in 1977 in the Bulungur district of the Samarkand region.
In 1994-1999, she graduated from Samarkand state university named after Alisher Navoi with a degree in Applied mathematics. In 2008, she completed a refresher course in informatics and information technology at the center for advanced training and retraining of teachers at Samarkand state university named after Alisher Navoi.
1998-1999 teacher at secondary school No. 46 of the Bulungur district, 1999-2000 teacher of the Bulungur agricultural vocational college, 2000-2005 teacher at secondary school No. 23 of the Bulungur district, 2005-2008 lecturer at the Bulungur professional college of construction and national crafts, 2008-2013 assistant professor at the department of informatics and information technology at the Samarkand branch of Tashkent university of information technology, 2013-2015 lecturer at the department of informatics of the Samarkand state institute of foreign languages, 2015-2020 lecturer at the department of information technology of the Samarkand state institute of foreign languages, 2020-2021 lecturer at the department of digital economics, accounting and information technology of the Samarkand branch of Tashkent state university of economics, 2021-2022 senior lecturer at the department of digital economics and information technology of the Samarkand branch of Tashkent state university of economics, since 2022 associate professor at the department of digital economics and information technology of the Samarkand branch of Tashkent state university of economics.
In 2022, she successfully defended her dissertation for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in the specialty 13.00.06 – “Theory and methodology of e-learning” on the topic “Improving e-learning methodology based on open source platforms”.
On the basis of Protocol No. 348/1 dated January 6, 2024, the Higher Attestation Commission of the Republic of Uzbekistan was awarded the academic title of associate professor in the specialty 08.00.16 – “Digital economy and international digital integration”.
F.U.Anarbayeva has published more than 100 scientific papers, including 1 monograph, 3 software products, 2 textbooks, 1 guide, 9 manuals, 15 guidelines. The number of articles and abstracts published in international and national scientific journals is 15, and in scientific collections is 72.
She is a member of the editorial board of the scientific journal “Economics, Finance and Innovation”.
Responsibilities:
- Honestly and conscientiously fulfill professional duties, adhering to labor, executive, and academic discipline.
- Conduct lectures, laboratory sessions, practical classes, and other types of instruction at a high theoretical, scientific-methodological, and professional level in accordance with state educational standards for higher education across all forms of study (full-time and part-time).
- Supervise students' professional internships, coursework projects, final qualification works, master's theses, and independent student work.
- Monitor students' academic performance ratings.
- Organize extracurricular student activities.
- Prepare highly qualified specialists who meet the high spiritual and moral standards of developed democratic states.
- Develop academic curricula for the department's disciplines and submit them for approval in accordance with established procedures, as well as review and provide evaluations of curricula prepared by related departments.
- Prepare textbooks, instructional, methodological, and visual aids, and review reissued educational and instructional materials, including those co-authored with foreign scholars, upon the request of the university administration.
- Participate in the preparation of necessary educational and methodological materials for private educational institutions upon request.
- Work with talented students, preparing them for competitions and academic contests, including the "El-Yurt Umidi" Foundation competition, improve forms and methods of students' independent study, and take measures to increase the volume of self-study by optimizing classroom instruction.
- Conduct scientific research in accordance with the approved plan, discuss completed studies, implement research findings in production, and recommend completed scientific works for publication.
- Ensure effective integration of education, science, and industry.
- Supervise students' scientific research, as well as independent researchers.
- Study, summarize, and disseminate the experience of skilled educators, introducing new pedagogical technologies.
- Assist novice teachers in mastering pedagogical skills.
- Develop information databases, use modern educational and technical tools, and apply individualized teaching and self-education methods during instruction.
- Develop distance learning systems and highlight the experience of foreign educational institutions.
- Prepare competitive scientific and pedagogical personnel.
- Review dissertations submitted for defense by department members or other researchers upon the request of the university administration.
- Participate in expert groups for determining the equivalence of educational documents.
- Attract extra-budgetary funds and establish connections with industrial and agricultural enterprises, farms, and other businesses to provide scientific and technical assistance.
- Maintain regular contact with university alumni.
- Conduct professional development activities for specialists in the department's field.
- Develop the system of educational service provision.
- Foster international collaborations with foreign partners, scientific, and educational institutions.