Anarbayeva Fotima Urazaliyevna 1977-yil Samarqand viloyati Bulung’ur tumanida tug’ilgan.
U 1994-1999 yillarda Alisher Navoiy nomidagi Samarqand davlat universitetini amaliy matematika mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan. 2008-yilda Alisher Navoiy nomidagi Samarqand davlat universiteti huzuridagi pedagog xodimlarni malakasini oshirish va qayta tayyorlash markazida “Informatika va axborot texnologiyalari” mutaxassisligi bo‘yicha qayta tayyorlov kursini tugatgan.
1998-1999 yillar Bulung‘ur tumani G‘.G‘ulom nomli 46-o‘rta maktab matematika va informatika fani o‘qituvchisi, 1999-2000 yillar Bulung‘ur qishloq xo‘jalik kasb-hunar kolleji matematika o‘qituvchisi, 2000-2005 yillar Bulung‘ur tumani 23-maktab matematika o‘qituvchisi, 2005-2008 yillar Bulung‘ur milliy hunarmandchilik kasb-hunar kolleji o‘qituvchisi, 2008-2013 yillar Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Samarqand filiali assistenti, 2013-2015 yillar Samarqand chet tillar instituti “Informatika” kafedrasi assistenti, 2015-2020 yillar Samarqand chet tillar instituti “Axborot texnologiyalari” kafedrasi assistenti, 2020-2021 yillar Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Raqamli iqtisodiyot, buxgalteriya hisobi va axborot texnologiyalari” kafedrasi assistenti, 2021-2022 yillar Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Raqamli iqtisodiyot, axborot texnologiyalari va matematik usullar” kafedrasi katta o‘qituvchisi, 2022 yildan buyon Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari” kafedrasi dotsenti lavozimida ishlab kelmoqda.
2022-yil “Ochiq kodli platformalar asosida elektron ta’lim metodikasini takomillashtirish” mavzusida 13.00.06 – "Elektron ta’lim nazariyasi va metodikas" ixtisosligii bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasini muvafaqqiyatli himoya qildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Attestatsiya Komissiyasining 2024-yil 6-yanvardagi 348/1-sonli bayonnomasiga asosan 08.00.16. - “Raqamli iqtisodiyot va xalqaro raqamli integratsiya” ixtisosligi bo‘yicha dotsentlik ilmiy unvoni berilgan.
F.U.Anarbayeva jami 100 dan ortiq ilmiy ish jumladan, 1 ta monografiya, 3 ta dasturiy mahsulot, 2 ta o‘quv qo‘llanma, 1 ta risola, 9 ta uslubiy qo‘llanma, 15 ta uslubiy ko‘rsatma chop ettirgan. Xalqaro va respublika ilmiy jurnallarida 15 ta, ilmiy to‘plamlarda e’lon qilingan maqolalar, tezislar soni 72 tani tashkil etadi.
Filialda tashkil etilgan “Iqtisodiyot, moliya va innovatsiyalar” ilmiy jurnalining tahrir a’zosi bo‘lib hisoblanadi.
• o‘z mehnat vazifalarini halol, vijdonan bajarish, mehnat, ijro va o‘quv intizomiga rioya qilish;
• barcha o‘quv shakllari (ishlab chiqarishdan ajralgan va ishlab chiqarishdan ajralmagan hollarda) bo‘yicha oliy ta’limning Davlat ta’lim standartlariga muvofiq tuzilgan o‘quv rejalarda belgilangan ma’ruzalar, laboratoriya, amaliy va boshqa turdagi mashg‘ulotlarni yuksak nazariy, ilmiy-uslubiy va kasbiy darajada o‘tkazish;
• talabalarning malakaviy amaliyoti, kurs loyihalari (ishlariga), bitiruv malakaviy ishlari, magistrlik dissertatsiyalari, shuningdek, mustaqil ishlariga rahbarlik qilish;
• talabalar bilimining reyting nazoratini amalga oshirish;
• talabalarning auditoriyadan tashqari ishlarini tashkil etish bo‘yicha tadbirlar o‘tkazish;
• rivojlangan demokratik davlatlar darajasidagi yuksak ma’naviy va axloqiy talablarga javob beruvchi yuqori malakali kadrlarni tayyorlash;
• kafedra fanlari bo‘yicha o‘quv dasturlarni ishlab chiqish va belgilangan tartibda tasdiqqa taqdim etish, shuningdek, turdosh kafedralar tomonidan tayyorlangan o‘quv dasturlarga taqriz va xulosalar tayyorlash;
• darslik, o‘quv, uslubiy va ko‘rgazmali qo‘llanmalarni tayyorlash, shuningdek, oliy o‘quv yurti rektoratining topshirig‘iga binoan qayta nashr etiladigan darslik, o‘quv qo‘llanma va o‘quv-uslubiy adabiyotlar, jumladan, xorijiy olimlar bilan hammualliflikda tayyorlangan adabiyotlarga xulosalar tuzish;
• nodavlat ta’lim muassasalarining buyurtmalari bo‘yicha zaruriy o‘quv- uslubiy adabiyotlarni tayyorlashda ishtirok etish;
• iqtidorli talabalar bilan ishlash, ularni olimpiada va tanlovlarda, jumladan, “El-yurt umidi” jamg‘armasi tanlovida ishtirok etishga tayyorlash, talabalarning mustaqil tayyorlanish shakl va uslublarini takomillashtirish; auditoriya ishlarini optimallashtirish hisobiga mustaqil tayyorlanish hajmini oshirish bo‘yicha choralar ko‘rish;
• tasdiqlangan rejaga muvofiq ilmiy  tadqiqot ishlarini olib borish, tugallangan ilmiy tadqiqot ishlarini muhokama etish va ularning natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish, tugatilgan ilmiy ishlarni nashr etishga tavsiya berish;
• ta’lim, fan va ishlab chiqarishning samarali integratsiyasini ta’minlash; talabalarning ilmiy tadqiqot ishlariga rahbarlik qilish; mustaqil tadqiqotchilarga rahbarlik qilish.
• tajribali o‘qituvchilarning ish tajribalarini o‘rganish, umumlashtirish va tarqatish, yangi pedagogik texnologiyani joriy etish;
• pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanishni boshlagan o‘qituvchilarga pedagogik mahoratini egallashda yordam berish; axborot bazasini yaratish, o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish jarayonida zamonaviy o‘quv texnika vositalaridan va yakka tartibda o‘qitish, mustaqil ta’lim olish vositalaridan foydalanish;
• masofali ta’lim tizimini rivojlantirish; xorijiy o‘quv yurtlarining ish tajribasini yoritib borish;
• raqobatbardosh va ilmiy  pedagogik kadrlarni tayyorlash; kafedra a’zolari yoki rektorat topshirig‘iga binoan boshqa tadqiqotchilar tomonidan himoyaga taqdim etilgan dissertatsiyalarni ko‘rib chiqish; ta’lim hujjatlarining ekvivalentligini belgilash bo‘yicha ekspert guruhlari tarkibida ishtirok etish;
• budjetdan tashqari mablag‘larni jalb etish, shuningdek, ilmiy texnikaviy yordam ko‘rsatish maqsadida sanoat, qishloq xo‘jalik korxonalari, dehqon, fermer va boshqa xo‘jaliklar bilan aloqa o‘rnatish;

Анарбаева Фатима Уразалиевна родилась в 1977 году в Булунгурском районе Самаркандской области.
В 1994-1999 годах окончила Самаркандский государственный университет имени Алишера Навои по специальности «Прикладная математика». В 2008 году окончила курс переподготовки по специальности “Информатика и информационные технологии” в центре повышения квалификации и переподготовки педагогических работников при Самаркандском государственном университете имени Алишера Навои.
1998-1999 годы преподаватель общеобразовательной школы №46 Булунгурского района, 1999-2000 годы преподаватель Булунгурского сельскохозяйственного профессионального колледжа, 2000-2005 годы преподаватель общеобразовательной школы №23 Булунгурского района, 2005-2008 годы преподаватель Булунгурского профессионального колледжа строительства и национальных ремесел, 2008-2013 годы ассистент кафедры информатики и информационных технологий Ташкентского университета информационных технологий Самаркандского филиала, 2013-2015 годы преподаватель кафедры информатики Самаркандского государственного института иностранных языков, 2015-2020 годы преподаватель кафедры информационных технологий Самаркандского государственного института иностранных языков, 2020-2021 годы преподаватель кафедры цифровой экономики, бухгальерского учета и информационных технологий Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета, 2021-2022 годы старший преподаватель кафедры цифровой экономики и информационных технологий Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета, с 2022 года доцент кафедры цифровой экономики и информационных технологий Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
2022 года успешно защитила диссертацию на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по специальности 13.00.06 - «Теория и методика электронного обучения» на тему «Совершенствование методики электронного обучения на основе платформ с открытым кодом».
На основании протокола №348/1 от 6 января 2024 года Высшей аттестационной комиссии Республики Узбекистан присвоено ученое звание доцента по специальности 08.00.16 – “Цифровая экономика и международная цифровая интеграция».
F.U.Анарбаева опубликовала более 100 научных работ, в том числе 1 монографию, 3 программных продукта, 2 учебных пособия, 1 руководство, 9 методических пособий, 15 методических указаний. Количество статей, тезисов, опубликованных в международных и республиканских научных журналах - 15, в научных сборниках - 72.
Является членом редколлегии научного журнала «Экономика, Финансы и инновации».
Обязанности:
- Честно и добросовестно выполнять свои трудовые обязанности, соблюдать трудовую, исполнительскую и учебную дисциплину.
- Проводить лекции, лабораторные, практические и другие виды занятий на высоком теоретическом, научно-методическом и профессиональном уровне в соответствии с государственными образовательными стандартами высшего образования для всех форм обучения (с отрывом и без отрыва от производства).
- Руководить профессиональной практикой студентов, курсовыми проектами (работами), выпускными квалификационными работами, магистерскими диссертациями, а также самостоятельными работами студентов.
- Осуществлять контроль рейтинга успеваемости студентов.
- Организовывать внеклассную работу студентов.
- Готовить высококвалифицированные кадры, соответствующие высоким духовным и нравственным требованиям развитых демократических государств.
- Разрабатывать учебные программы по дисциплинам кафедры и представлять их на утверждение в установленном порядке, а также рецензировать и давать заключения на учебные программы, подготовленные родственными кафедрами.
- Готовить учебники, учебные, методические и наглядные пособия, а также составлять рецензии на переиздаваемые учебные и учебно-методические материалы, в том числе подготовленные в соавторстве с зарубежными учеными, по поручению ректората высшего учебного заведения.
- Участвовать в подготовке необходимых учебно-методических материалов по заказу негосударственных образовательных учреждений.
- Работать с талантливыми студентами, готовить их к олимпиадам и конкурсам, в том числе к конкурсу фонда «Эл-юрт умиди», совершенствовать формы и методы самостоятельной подготовки студентов, предпринимать меры по увеличению объема самостоятельной подготовки за счет оптимизации аудиторных занятий.
- Проводить научно-исследовательские работы в соответствии с утвержденным планом, обсуждать завершенные исследования и внедрять их результаты в производство, рекомендовать к публикации завершенные научные работы.
- Обеспечивать эффективную интеграцию образования, науки и производства.
- Руководить научно-исследовательской работой студентов, а также независимых исследователей.
- Изучать, обобщать и распространять опыт работы опытных преподавателей, внедрять новые педагогические технологии.
- Помогать начинающим преподавателям овладевать педагогическим мастерством.
- Создавать информационные базы, использовать современные учебно-технические средства, индивидуальные методы обучения и самостоятельного образования в процессе проведения учебных занятий.
- Развивать систему дистанционного обучения, освещать опыт работы зарубежных учебных заведений.
- Готовить конкурентоспособные научные и педагогические кадры.
- Рассматривать диссертации, представленные к защите членами кафедры или другими исследователями по поручению ректората.
- Участвовать в составе экспертных групп по определению эквивалентности образовательных документов.
- Привлекать внебюджетные средства, а также устанавливать связи с промышленными и сельскохозяйственными предприятиями, фермерскими и другими хозяйствами для оказания научно-технической помощи.