Mamarasulova Nilufar Mamarasul qizi
“Yosh kitobxon” tanlovi NIZOMI e’lon qilindi!
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali talaba-yoshlari o‘rtasida o‘tkaziladigan “Yosh kitobxon” tanlovining NIZOMI
I. Umumiy qoidalar Mazkur tanlov filial talaba-yoshlari o‘rtasida ma’naviy-ma’rifiy va tarbiyaviy ishlar samaradorligini oshirish, kitobxonlik va mutolaa madaniyatini keng targ‘ib etish, kitobga bo‘lgan qiziqishni yanada oshirish, targ‘ibot-tashviqot ishlarini tizimli tashkil etish hamda rag‘batlantirish maqsadida tashkil etiladi.“Yosh kitobxon” tanlovida ta’lim yo‘nalishi, sohasi va mutaxassisligidan qat’i nazar, barcha talabalar jamoaviy tarzda ishtirok etadilar.Talabalar-yoshlarning keng ishtirokini ta’minlash va muvofiqlashtirish filial Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.I. Turdibekov tomonidan amalga oshiriladi. Tanlovning maqsadi va vazifalariTanlovning asosiy maqsadi — badiiy asarlarning hayotdagi o‘rni va ahamiyatini targ‘ib etish orqali yoshlarni ma’naviy barkamol, mustaqil fikrlovchi va kitobsevar etib tarbiyalashdir.Tanlov vazifalari: filialda kitobxonlikni keng targ‘ib etish;badiiy asarlar roli va ahamiyatini yoshlar ongiga singdirish;ijodkorlar asarlari bilan talabalarni yaqindan tanishtirish;yoshlarning mustaqil fikr bildirishi, tahlil qilish ko‘nikmalarini rivojlantirish;iste’dodli talabalarni rag‘batlantirish.
. Ko‘rik-tanlov shartlari va baholash mezonlari Tanlovni o‘tkazish uchun direktor boshchiligida hakamlar hay’ati tuziladi.Tanlov fakultet jamoalari o‘rtasida bir bosqichda o‘tkaziladi.Har bir jamoa 6 ishtirokchidan iborat bo‘ladi.
Tanlov shartlari:
a) 1-shart — “Men yoqtirgan asar”: jamoa a’zolaridan biri o‘qigan asari haqida 3 daqiqalik annotatsiya beradi (10 ballgacha).
b) 2-shart — “Eng kitobxon jamoa”: jadid ajdodlarimiz hayoti va ijodidan 20 ta savol-javob o‘tkaziladi (40 ballgacha).
Tanlovni o‘tkazish tartibi Tanlovni o‘tkazish bo‘yicha ishchi guruh tuziladi, unga filial direktori rahbarlik qiladi.Tanlov har yili oktabr oyining ikkinchi o‘n kunligida o‘tkaziladi. G‘oliblarni taqdirlash Barcha ishtirokchilar sertifikat va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi.1-, 2-, 3-o‘rin sohiblari filialning budjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan pul mukofoti va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlanadilar.
. Yakuniy qoidalar Hakamlar hay’ati qarori muhokama etilmaydi.Tanlov natijalari ijtimoiy tarmoqlar va rasmiy sayt orqali e’lon qilinadi.