Ma’lumki, yurtimizda xotin-qizlarning va bolalarning ma’naviy va intellektual salohiyatini yuksaltirish, salomatligini mustahkamlash, oila, onalik va bolalikni muhofaza qilishning huquqiy kafolatlari yaratilgan bo‘lib, u zamon talabi asosida takomillashtirib borilmoqda.
Zero, sog‘lom oilani shakllantirish orqali jamiyatda yuksak ma’naviy-axloqiy muhitni qaror toptirish, oila mustahkamligini ta’minlash hamda uning manfaatlarini himoya qilish, sog‘lom bola tug‘ilishi va uni tarbiyalash masalalari davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan. Afsuski, sohada amalga oshirilayotgan islohotlarga qaramasdan, salbiy holatlar, ya’ni xotin-qizlar, voyaga yetmaganlarga nisbatan zo‘ravonlik va tazyiqlar, o‘z huquq va erkinliklaridan foydalanishda to‘siqlar hali ham uchrab turibdi. Qolaversa, xotin-qizlar orasida o‘z huquqlarini yaxshi bilmaydigan, muntazam qiynoqqa uchragani uchun qo‘rqoq, ojiz, himoyasiz bo‘lib qolganlari ham bor. Ko‘p holatlarda ular sud yoki boshqa organlarga murojaat qilmay, oilaviy zo‘ravonlikka chidab yashab kelmoqda. Yanada achinarlisi, bu zo‘ravonlikka uning voyaga yetmagan farzandlari ham guvoh bo‘lib, ularning yaxshi muhitda tarbiyalanish huquqlari buzilmoqda.. Bolalarning kelajakka ishonchi yo‘qolyapti, ta’lim olishga bo‘lgan layoqati pasaymoqda, ruhiy holatida keskin muammolar kelib chiqyapti, shu orqali ota-onalik maqomiga putur yetyapti. Shu munosabat bilan TTJ da Xotin-qizlar maslahat kengashi tashabbusi bilan talaba-qizlar o‘rtasida anonim so‘rovnoma o‘tkazildi.