Joriy yilning 5-may kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida 2025-yil 5-9-may kunlari rejalashtirilgan Xalqaro Mintaqaviy fanlar assotsatsiyasi (Regional Science Association International – RSAI) va Ipak yo‘li xalqaro turizm universiteti bilan hamkorlikda "Yosh tadqiqotchilar uchun ilmiy tadqiqot ko‘nikmalari va akademik yozuvni rivojlantirish" (Enhancing Research Skills and Academic Writing for Young Researchers in Central Asia) mavzusidagi yozgi maktab o‘z ishini boshladi.
Ushbu yozgi maktabning asosiy maqsadi ijtimoiy fanlar, iqtisodiyot, turizm va barqarorlik sohalaridagi yosh tadqiqotchilar, doktoranturada tahsil oluvchilar va ilmiy faoliyatni endigina boshlagan yosh olimlarga ilmiy tadqiqot ishlarini olib borish va ilmiy maqolalarini xalqaro jurnallarda chop ettirish bo‘yicha zaruriy ko‘rsatmalar berishdan iborat.
Bugungi maruzalarni i.f.d Axrorov Farxod Baxriddinovich hamda professor Praveen Malla tomonidan olib borildi.