Latviyada summer schoolga qatnashish uchun stipendiya e’lon qilingan
Latviya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi Latviya oliy o‘quv yurtlari tomonidan tashkil etiladigan yozgi maktablarda ishtirok etish uchun stipendiya e’lon qilinganini ma’lum qildi. Yozgi maktabda oliy ta’lim talabalari va ilmiy tadqiqotchilar qatnashishi belgilangan.
Yozgi maktab quyidagi yo‘nalishlarda bo‘lib o‘tadi:
- Latviya parlamentarizmi – Latviyaning mustaqil demokratik davlatga bo‘lgan murakkab yo‘lini ko‘rsatib, Latviyaning Yevropa siyosiy va madaniy makonining bir qismi sifatida ta’kidlaydi. Davomiyligi 25.06.2025-04.07.2025
- Latviya milliy an’analari-ushbu yozgi maktab Latviya an’analariga bag‘ishlanib, tarixiy va zamonaviy amaliyotlarni o‘z ichiga oladi. Davomiyligi 26.06.2025-05.07.2025
- Madaniy kanon – 2 qismdan iborat: Latviya tilini o‘rganish va Latviya kanonshunosligi. Dastur Latviya tiliini A1 darajada o‘rgatadi. Davomiyligi 05.07-14.07.2025
- Shahar dronlari dinamikasi – xavfsiz va samarali yetkazib berishni yaxshilash, joylashuvni aniqlash, dronlarni to‘g‘ri boshqarish ko‘nikmalari haqida. Davomiyligi 28.07.2025-08.08.2025
- Latviya fermer xo‘jaligida yashil dehqonchilik ko‘nikmalari – dastur maqsadi ishtirokchilarni barqaror va ekologik toza dehqonchilikka e’tibor qaratgan holda Latviyaning an’anaviy qishloq xo‘jaligi usullari bilan tanishtirish. Davomiyligi : 03.08.2025-12.08.2025
Kerakli hujjatlar:
- Yozgi maktab uchun ariza shakli
- Rezyume
- Motivatsiya xati
Stipendiya miqdori yozgi maktabning har bir ishtirokchisi uchun 1000 yevrodan iborat. Yo‘l xarajatlari ishtirokchilar o‘zlari tomonidan qoplanadi.
Hujjatlar yozgi maktab tashkil qiluvchilari tomonidan 1-aprelga qadar qabul qilinadi:
- Latviya parlamentarizmi – Tatjana Bogdanovica, Email: tatjana.bogdanovica@lu.lv Phone: +37126622136
- Latviya milliy an’analari – Jevgenija loginova, Email: summerschool.ceramics.@lma.lv, Phone: +37129774138
- Madaniy kanon – Maija Burima, Email: summerschool@du.lv , Phone: +37129789096
- Shahar dronlari dinamikasi – Natalja Muracova, Email: natalja.muracova@rtu.lv Phone: +371 67089106 , Artūrs Lūsis Email: arturs.lusis@rtu.lv,
- Latviya fermer xo‘jaligida yashil dehqonchilik ko‘nikmalari - Jelena Volkova Email: jelena.volkova@rta.lv , Phone: + 371 26481448

Объявлена стипендия для участия в летней школе в Латвии.
Посольство Латвийской Республики в Республике Узбекистан объявило о стипендиях для участия в летних школах, организованных высшими учебными заведениями Латвии. Участвовать в летних школах могут студенты вузов и научные исследователи.
Летняя школа проводится по следующим направлениям:
- Латвийский парламентаризм – программа демонстрирует сложный путь Латвии к независимому демократическому государству и подчеркивает её роль в европейском политическом и культурном пространстве. (Период: 25.06.2025 – 04.07.2025)
- Национальные традиции Латвии – летняя школа посвящена латвийским традициям, охватывая как исторические, так и современные практики. (Период: 26.06.2025 – 05.07.2025)
- Культурный канон Латвии– программа состоит из двух частей: изучение латышского языка и латвийского каноноведения. Обучает латышскому языку на уровне A1. (Период: 05.07.2025 – 14.07.2025)
- Динамика городских дронов – изучение навыков безопасной и эффективной доставки, определения местоположения и правильного управления дронами. (Период: 28.07.2025 – 08.08.2025)
- Экологическое земледелие в латвийском сельском хозяйстве – программа знакомит участников с традиционными методами латвийского сельского хозяйства, ориентированными на устойчивое и экологически чистое земледелие. (Период: 03.08.2025 – 12.08.2025)
Необходимые документы:
- Анкета для участия в летней школе
- Резюме (CV)
- Мотивационное письмо
Размер стипендии составляет 1000 евро на каждого участника. Расходы на проезд покрываются участниками самостоятельно.
Документы необходимо подать организаторам летней школы до 1 апреля:
- Латвийский парламентаризм – Татьяна Богдановича, Email: tatjana.bogdanovica@lu.lv, Тел.: +37126622136
- Национальные традиции Латвии – Евгения Логинова, Email: summerschool.ceramics.@lma.lv, Тел.: +37129774138
- Культурный канон – Майя Бурима, Email: summerschool@du.lv, Тел.: +37129789096
- Динамика городских дронов – Наталья Мурацова, Email: natalja.muracova@rtu.lv, Тел.: +37167089106, Артур Лусис, Email: arturs.lusis@rtu.lv
- Экологическое земледелие в латвийском сельском хозяйстве – Елена Волкова, Email: jelena.volkova@rta.lv, Тел.: +37126481448