“Economics of Disasters” mavzusida xalqaro seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Seminar-treningda tayanch doktorantlar, mustaqil izlanuvchilar, ilmiy tadqiqotchilar, magistrantlar, professor-o‘qituvchilar hamda mazkur mavzuga qiziqish bildirgan barcha talabalar ishtirok etishdi.
Mazkur seminar davomida ishtirokchilar tabiiy ofatlar (zilzila, suv toshqini, qurg‘oqchilik va boshqalar) hamda inson omili bilan bog‘liq favqulodda holatlarning iqtisodiyotga ta’siri, ularning qisqa va uzoq muddatli oqibatlari, shuningdek, iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash va tiklanish mexanizmlari haqida chuqur bilimlarga ega bo‘ldilar.
Seminar-trening ilmiy-amaliy yo‘nalishda olib borilib, unda real misollar, zamonaviy tadqiqotlar natijalari hamda xalqaro tajribalar muhokama qilindi. Ishtirokchilar uchun savol-javoblar va muhokama sessiyalari ham tashkil etildi.
Mehmonlarga esdalik sovg‘alar berildi. Kelgusida ushbu yo‘nalishda ilmiy hamkorlik qilish, birgalikda ilmiy maqolalar chop ettirish, qo‘shma loyihalar tashkil etishga kelishib olindi.

Состоялся международный семинар-тренинг на тему «Экономика катастроф».
30 апреля 2026 года в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета был организован семинар-тренинг на тему «Экономика катастроф» с участием известного бразильского экономиста, профессора Эдуардо Амарала Хаддада.
В семинаре приняли участие базовые докторанты, независимые исследователи, научные сотрудники, магистранты, профессорско-преподавательский состав, а также все студенты, проявившие интерес к данной теме.
В ходе семинара участники получили углубленные знания о влиянии природных катастроф (землетрясений, наводнений, засух и др.), а также чрезвычайных ситуаций, вызванных человеческим фактором, на экономику, их краткосрочных и долгосрочных последствиях, а также о механизмах обеспечения экономической устойчивости и восстановления.
Семинар-тренинг проходил в научно-практическом формате, в рамках которого были рассмотрены реальные кейсы, результаты современных исследований и международный опыт. Также были организованы сессии вопросов и ответов, а также обсуждения.
Гостям были вручены памятные подарки. Стороны договорились о дальнейшем развитии научного сотрудничества, совместной публикации научных статей и реализации совместных проектов.