Direktor va yoshlar uchrashuvi: 1-bosqich talabalari bilan ochiq muloqot
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida Buxgalteriya hisobi va moliya fakultetining 1-bosqich talabalari bilan filial direktori, professor Olim Murtazayev ishtirokida ochiq muloqot tashkil etildi.
Mazkur uchrashuvda ta’lim sifati, talabalarning ijtimoiy hayoti, yotoqxona va ijarada yashash sharoitlari, amaliyotga tayyorgarlik hamda stipendiya masalalari atroflicha muhokama qilindi. Direktor tadbirni kirish so‘zi bilan ochib, filialda amalga oshirilayotgan yangilanishlar, raqamli boshqaruv tizimi, kutubxona fondining boyitilishi hamda amaliyotga yo‘naltirilgan o‘quv rejalari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilib, taklif va tashabbuslarini bildirdilar. Uchrashuv davomida quyidagi asosiy yo‘nalishlar muhokama qilindi:
Ta’lim sifati va dars jarayoni: kredit-modul tizimidagi yangiliklar, mustaqil ta’lim topshiriqlarini baholash mezonlari, yordamchi darslar jadvali;Amaliyot va karyera: banklar, auditorlik va buxgalteriya tashkilotlari bilan hamkorlik asosida amaliyot dasturlari, “mentor–talaba” loyihasi;Ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash: yotoqxona va ijaradagi sharoitlarni yaxshilash, ehtiyojmand talabalarni stipendiya va moddiy yordamlar bilan qo‘llab-quvvatlash;Talaba tashabbuslari: “Ekovolontyorlar”, “Moliyaviy savodxonlik” to‘garaklari va startap tashabbuslarini rivojlantirish.
Professor Olim Murtazayev talabalarning faolligi va tashabbuskorligini e’tirof etib, har bir murojaat bo‘yicha aniq ijrochilar hamda muddatlar belgilanib, oraliq natijalar ochiq e’lon qilinishini ta’kidladi:“Sizning savolingiz — biz uchun ish rejasi. Har bir taklif javobsiz qolmaydi.”
Uchrashuv yakunida quyidagi kelgusidagi rejalar belgilandi:
Fakultet huzurida “Talabalar maslahat guruhi” tashkil etiladi;Har hafta darsdan tashqari konsultatsiya oynalari yo‘lga qo‘yiladi;1-bosqich talabalariga mo‘ljallangan “Moliyaviy savodxonlik haftaligi” o‘tkaziladiAmaliyot masalalari bo‘yicha banklar va audit kompaniyalari bilan hamkorlik memorandumlari yangilanadi.
Uchrashuv samimiy muloqot ruhida o‘tib, talabalar uchun motivatsion va amaliy ahamiyatga ega bo‘ldi. Direktor yoshlarni faol, tashabbuskor va mas’uliyatli bo‘lishga chorlab, ularga o‘qishlarida yuksak natijalar tiladi.