ИЛМИЙ НАШРЛАРНИ РАҒБАТЛАНТИРИШ
I. Web of Science ва Scopus базаларида индексланган журналларда мақола нашр этганлик учун бир марталик рағбатлантириш тартиби.
# |
Илмий базанинг номи |
Тўлов миқдори, сўм |
1. |
Web of Science va Scopus – Q1- биринчи квартил (Журналда нашр этилган ҳар бир мақола учун) |
7 000 000 |
2. |
Web of Science va Scopus – Q2- иккинчи квартил (Журналда нашр этилган ҳар бир мақола учун) |
5 000 000 |
3. |
Web of Science va – Q3, Q4, - учинчи ва тўртинчи квартил (Журналда нашр этилган ҳар бир мақола учун) |
2300 000 |
II. Web of Science ва Scopus базаларида индексланган конференцияларда мақола нашр этганлик учун бир марталик рағбатлантириш тартиби.
To’lov miqdori, so’m |
Web of Science ва Scopus (Конференция материалларида нашр этилган ҳар бир мақола учун) |
Ушбу рағбатлантириш тартиби жорий этилишида қуйидаги шартлар бажарилиши лозим:
-
Илмий мақолалар Web of Science ёки Scopus базасида кўриниши;
Илмий мақола Тошкент давлат иқтисодиёт университети Самарқанд филиали номидан берилиши ва базаларда мазкур филиал аффиляцияси бўйича кўриниши, муаллифнинг корпоратив почтаси кўрсатилиши (@sbtsue.uz);
Мақола нашр этилган илмий журнал Web of Science ёки Scopus базасида узлуксиз (сўнгги 3 йил давомида) индексланган бўлиши;
Муаллиф нашр этилган мақола бўйича олдин рағбатлантириш олмаган бўлиши (Ўз.Р. ВМ-1030-сон қарори билан тасдиқланган Низом, Филиал KPI ва бошқа грантлар ҳисобидан рағбатлантириш), шунингдек, бошқа рағбатлантириш олишни режалаштирмаслиги лозим;
Муаллиф Филиалда асосий штатда (ички ўриндошлик асосида фаолият юритиш ва докторантурада тахсил олиш ҳам тан олинади) фаолият юритаётган бўлиши (муаллифлар бир нечта бўлган ҳолатда муаллифларга тенг тақсимлаш йўли билан амалга оширилади) лозим.
Ушбу мезонлар асосида бир марталик рағбатлантириш Филиал Кенгаши томонидан тасдиқланган вақтдан бошлаб амал қилади.

СТИМУЛИРОВАНИЕ НАУЧНЫХ ИЗДАНИЙ
I. Порядок единовременного поощрения за публикацию статьи в журналах, индексируемых в базах данных Web of Science и Scopus.
|
# |
Название научной базы |
Размер выплаты, сум |
1. |
Web of Science и Scopus – Q1-первый квартиль (за каждую статью, опубликованную в журнале) |
7 000 000 |
2. |
Web of Science и Scopus – Q2 -второй квартиль (за каждую статью, опубликованную в журнале) |
5 000 000 |
3. |
Web of Science – Q3, Q4 -третий и четвёртый квартиль (за каждую статью, опубликованную в журнале) |
2300 000 |
II. Порядок единовременного поощрения за публикацию статьи в материалах конференций, индексируемых в базах Web of Science и Scopus.
Web of Science и Scopus (материалы конференций) |
При внедрении данной системы поощрения необходимо соблюдение следующих условий:
• Научные статьи должны быть доступны в базах данных Web of Science или Scopus;
• Статья должна быть опубликована от имени Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета, аффиляция филиала должна быть указана в базе, и должна быть использована корпоративная электронная почта автора (@sbtsue.uz);
• Журнал, в котором опубликована статья, должен быть непрерывно индексируем в базе Web of Science или Scopus в течение последних 3 лет;
• Автор не должен ранее получать поощрение за данную статью (в соответствии с постановлением Кабинета Министров РУз №1030, KPI филиала и другими грантами), а также не должен планировать получение других видов поощрения по данной статье (по тем же основаниям);
• Автор должен работать в филиале на штатной основе (также учитывается внутренняя совместимость и обучение в докторантуре). В случае нескольких авторов вознаграждение распределяется между ними поровну.
Единовременное поощрение на основе указанных критериев вступает в силу с момента утверждения Советом Филиала.