Проф. Правин Малла ORCID Global тадқиқотчилар маслаҳат кенгашига аъзо этиб тайинланди
Рақамли иқтисодиёт ва ахборот технологиялари кафедрасида фаолият юритаётган профессор Правен Малла 2026–2028-йиллар муддатига ORCIDнинг Global Researcher Advisory Council (Global Тадқиқотчилар маслаҳат кенгаши) аъзолигига тайинлангани ҳақида мамнуният билан маълум қиламиз. У мазкур давр мобайнида Кенгаш маслаҳатчиси сифатида илк муддатини амалга оширади.
Мазкур тайинлов биз учун катта фахр ва шарафдир. Профессор Малланинг ORCID Тадқиқотчилар маслаҳат кенгашига аъзо этиб сайланиши натижасида SBTSUE ҳамда Ўзбекистон “илмий тадқиқот ва инновацияларга йўналтирилган” глобал экотизимда расмий вакиллик ва халқаро эътирофга эга бўлди.
Профессор Малла 2024–2025-йиллар давомида Ўзбекистонда ORCIDни жорий этиш лойиҳасининг лойиҳа директори сифатида фаолият олиб борди. Унинг раҳбарлиги остида ORCID тарғибот ташаббуси юксак натижаларга эришди — Ўзбекистон бўйлаб 168 та университет жалб этилди ҳамда 9000 дан ортиқ тадқиқотчи ORCID платформасига рўйхатдан ўтказилди.
Профессор Малланинг тинимсиз саъй-ҳаракатлари Ўзбекистонда барқарор ORCID ҳамжамиятини шакллантириш, олимлар ва таълим муассасалари ўртасида доимий рақамли идентификаторлар (PID) ҳақида кенг қамровли хабардорликни ошириш ҳамда уларни амалиётга жорий этиш учун мустаҳкам замин яратди.
Лойиҳадаги юксак самарадорлиги ва фидокорона меҳнати эътироф этилиб, профессор Малла юқоридаги нуфузли лавозимга тайинланди.

We are pleased to announce that Prof. Praveen Malla working in the Department of Digital Economy and Information Technologies has been appointed to ORCID's Global Researcher Advisory Council and will serve his first term as Advisor for the period 2026–2028.
It is a matter of huge pride for us as with his appointment to ORCID's Researcher Advisory Council, both SBTSUE and Uzbekistan get a formal representation and recognition at an international level in a “research and innovation focused” global ecosystem.
Prof. Malla served as the Project Director of ORCID Implementation Project in Uzbekistan during the period 2024–2025. Under Prof. Malla's leadership the ORCID outreach initiative achieved remarkable milestones, successfully engaging 168 universities across the length and breadth of Uzbekistan and onboarding over 9000 researchers on to the ORCID platform.
His relentless efforts have laid a strong foundation for a sustainable ORCID community in Uzbekistan, fostering widespread awareness and adoption of persistent digital identifiers (PIDs) among scholars and institutions.
In recognition of his exceptionally strong performance in the project, Prof. Malla has been honored with the aforementioned appointment.