Проф. Правин Малла ORCID Global тадқиқотчилар маслаҳат кенгашига аъзо этиб тайинланди
Рақамли иқтисодиёт ва ахборот технологиялари кафедрасида фаолият юритаётган профессор Правен Малла 2026–2028-йиллар муддатига ORCIDнинг Global Researcher Advisory Council (Global Тадқиқотчилар маслаҳат кенгаши) аъзолигига тайинлангани ҳақида мамнуният билан маълум қиламиз. У мазкур давр мобайнида Кенгаш маслаҳатчиси сифатида илк муддатини амалга оширади.
Мазкур тайинлов биз учун катта фахр ва шарафдир. Профессор Малланинг ORCID Тадқиқотчилар маслаҳат кенгашига аъзо этиб сайланиши натижасида SBTSUE ҳамда Ўзбекистон “илмий тадқиқот ва инновацияларга йўналтирилган” глобал экотизимда расмий вакиллик ва халқаро эътирофга эга бўлди.
Профессор Малла 2024–2025-йиллар давомида Ўзбекистонда ORCIDни жорий этиш лойиҳасининг лойиҳа директори сифатида фаолият олиб борди. Унинг раҳбарлиги остида ORCID тарғибот ташаббуси юксак натижаларга эришди — Ўзбекистон бўйлаб 168 та университет жалб этилди ҳамда 9000 дан ортиқ тадқиқотчи ORCID платформасига рўйхатдан ўтказилди.
Профессор Малланинг тинимсиз саъй-ҳаракатлари Ўзбекистонда барқарор ORCID ҳамжамиятини шакллантириш, олимлар ва таълим муассасалари ўртасида доимий рақамли идентификаторлар (PID) ҳақида кенг қамровли хабардорликни ошириш ҳамда уларни амалиётга жорий этиш учун мустаҳкам замин яратди.
Лойиҳадаги юксак самарадорлиги ва фидокорона меҳнати эътироф этилиб, профессор Малла юқоридаги нуфузли лавозимга тайинланди.

Профессор Правин Малла назначен в Глобальный консультативный совет исследователей ORCID
Сообщаем с удовлетворением, что профессор Правин Малла, работающий на кафедре цифровой экономики и информационных технологий, назначен членом ORCID Global Researcher Advisory Council (Глобального консультативного совета исследователей) на срок 2026–2028 годов. В указанный период он будет исполнять свой первый срок в качестве советника Совета.
Данное назначение является для нас большой гордостью и честью. В результате избрания профессора Маллы в Консультативный совет исследователей ORCID, SBTSUE и Узбекистан получили официальное представительство и международное признание в глобальной экосистеме, ориентированной на научные исследования и инновации.
В 2024–2025 годах профессор Малла занимал должность директора проекта по внедрению ORCID в Узбекистане. Под его руководством инициатива по продвижению ORCID достигла значительных результатов — по всему Узбекистану было привлечено 168 университетов, а более 9000 исследователей были зарегистрированы на платформе ORCID.
Неустанные усилия профессора Маллы заложили прочную основу для формирования устойчивого сообщества ORCID в Узбекистане, способствуя широкому повышению осведомлённости о постоянных цифровых идентификаторах (PID) среди учёных и образовательных учреждений и их внедрению на практике.
В знак признания его высокой результативности и самоотверженного труда профессор Малла был назначен на вышеуказанную престижную должность.