Олий таълим бошқарувини модернизация қилишга бағишланган семинар ўтказилди
Дастурда Advance HE ташкилотининг бошқарув ва трансформация бўйича катта маслаҳатчиси Ким Анселл ҳамда бошқарув бўйича директор ўринбосари Аарон Портер иштирок этди.
Икки кун давом этган семинарда 18 та олий таълим муассасасидан ректорлар, проректорлар, бошқарув кенгашлари аъзолари ва соҳа экспертларидан иборат қарийб 40 нафар раҳбар ходим қатнашди. Тадбир олий таълим муассасаларини замонавий governance тамойиллари асосида бошқариш тизимини такомиллаштириш, стратегик бошқарув маданиятини шакллантириш ҳамда институционал ислоҳотларни чуқурлаштиришга қаратилди.
Семинар давомида Бошқарув кенгашлари кодексини ишлаб чиқишнинг навбатдаги босқичи муҳокама қилинди. Шунингдек, GCAN миллий тармоғини ривожлантириш, бошқарув кенгаши аъзолари учун ўқув дастурларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш масалалари кўриб чиқилди.
Семинар тизимли ислоҳотларнинг амалий давоми бўлиб, замонавий ва самарали бошқарув моделини шакллантиришга хизмат қилади. Тадбирда Тошкент давлат иқтисодиёт университети Самарқанд филиали Таълим сифатини назорат қилиш бўлими бошлиғи И. Ғаниев ҳам иштирок этди.

The event was attended by Kim Ansell, Senior Advisor on Governance and Transformation at Advance HE, and Aaron Porter, Deputy Director for Governance.
Over two days, nearly 40 senior representatives from 18 higher education institutions — including rectors, vice-rectors, governing board members, and sector experts — took part in the seminar. The event marked an important step toward strengthening governance systems in higher education institutions based on modern principles, fostering a culture of strategic leadership, and advancing institutional reforms.
Key topics included the next phase of developing the Code of Governing Boards, the expansion of the GCAN national network, the development and pilot implementation of training programs for board members, and the introduction of the governing board secretary institution.
I. Gʻaniyev, Head of the Education Quality Control Department of the Tashkent State University of Economics Samarkand Branch, also participated in the seminar.