Др. Фарҳод Аҳроров Хитойда бўлиб ўтган “Green Silk Road” халқаро симпозиумида асосий маъруза қилди
Др. Фарҳод Аҳроров Хитойда бўлиб ўтган “Green Silk Road” халқаро симпозиумида асосий маъруза билан иштирок этди
Янлин шаҳри, Шаанси вилояти, Хитой — 2026 йил январь
Ўзбекистон Республикаси Тошкент давлат иқтисодиёт университети Самарқанд филиали директорининг ўқув ишлари бўйича ўринбосари, Др. Фарҳод Бахриддинович Аҳроров Хитой Халқ Республикасининг Янлин шаҳрида жойлашган Northwest A&F University (NWAFU) университетида 2026 йил 11–14 январь кунлари бўлиб ўтган “Green Silk Road, Mutual Learning Among Civilizations” (“Яшил Ипак йўли: цивилизациялар ўртасида ўзаро ўрганиш”) мавзусидаги Иккинчи халқаро минтақавий ва мамлакатшунослик симпозиумида асосий маърузачи (keynote speaker) сифатида иштирок этди.
Мазкур халқаро симпозиум Хитой, Ўзбекистон, Қозоғистон, Россия ҳамда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ)га аъзо бошқа мамлакатлардан етакчи олимлар ва экспертларни бирлаштириб, қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорлик, минтақавий ва мамлакатшунослик тадқиқотлари ҳамда билим алмашинуви орқали Яшил Ипак йўли доирасида барқарор ривожланишни таъминлаш масалаларига бағишланди.
Тадбир Northwest A&F University, ШҲТ Қишлоқ хўжалиги тадқиқотлари институти, Хорижий тиллар ва маданиятлар факультети ҳамда NWAFU Қозоғистон тадқиқотлари маркази томонидан ташкил этилиб, университетнинг Халқаро ҳамкорлик ва алмашинув бўлими томонидан институционал жиҳатдан қўллаб-қувватланди.
Ялпи мажлис (пленар сессия) доирасида Др. Фарҳод Аҳроров “From the Ancient Silk Road to Green Development: Advancing Agricultural Sustainability through SCO Cooperation and Knowledge Exchange” (“Қадимги Ипак йўлидан яшил ривожланишга: ШҲТ доирасида қишлоқ хўжалиги барқарорлигини билим алмашинуви орқали ривожлантириш”) мавзусида асосий маъруза қилди.
Маърузада тарихий Ипак йўли фақат савдо йўлаги бўлмагани, балки Евросиё бўйлаб қишлоқ хўжалиги технологиялари, суғориш усуллари, экин генетикаси ва институционал билимлар алмашинувини таъминлаган цивилизацион билим тизими бўлгани таъкидланди.
Ўзбекистоннинг ирригацияга асосланган қишлоқ хўжалиги бўйича олиб борилган эмпирик тадқиқотлар асосида Др. Аҳроров фақат унумдорликка йўналтирилган аграр сиёсат экологик чекловларни тизимли равишда эътибордан четда қолдириши, натижада ер деградацияси, сув танқислиги ҳамда йирик иқтисодий самарасизликлар юзага келаётганини илмий жиҳатдан асослаб берди.
Маърузанинг марказий йўналишларидан бири Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг (ШҲТ) қишлоқ хўжалигини мувофиқлаштирилган ҳолда трансформация қилиш учун муҳим платформа эканлигига қаратилди. Таъкидланишича, ШҲТ мамлакатларида 420 миллиондан ортиқ аҳоли ирригацияга асосланган қишлоқ хўжалигига боғлиқ бўлиб, бу сув танқислиги, тупроқ деградацияси ва иқлим ўзгариши билан боғлиқ умумий ечимларни стратегик устувор вазифага айлантиради.
Др. Аҳроров ШҲТ доирасида ягона минтақавий билим инфратузилмасини шакллантириш, жумладан, уйғунлаштирилган маълумотлар платформалари, сиёсий ўрганиш механизмлари ва трансчегаравий маслаҳат (extension) хизматларини ривожлантириш таклифини илгари сурди. Унинг таъкидлашича, бундай ҳамкорлик ШҲТ мамлакатларига миллий тажрибаларни минтақавий ечимларга айлантириш имконини бериб, қадимги Ипак йўлига хос бўлган ўзаро ўрганиш руҳини қайта тиклайди.
Мазкур симпозиум Northwest A&F University профессори Вэй Фэн (Wei Feng) томонидан концептуал жиҳатдан ишлаб чиқилган, лойиҳалаштирилган ва илмий жиҳатдан бошқарилган бўлиб, у тадбирнинг асосий ташкилотчиларидан бири ҳамда конференциянинг интеллектуал концепцияси меъмори сифатида фаолият юритди.
Др. Фарҳод Аҳроровнинг симпозиумдаги иштироки Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги академик ҳамкорликни мустаҳкамлашга, хусусан, қишлоқ хўжалиги иқтисодиёти, яшил ривожланиш ва минтақавий тадқиқотлар йўналишларида янги имкониятлар яратишга хизмат қилди. Шунингдек, тадбир ТДИУ Самарқанд филиали ва Northwest A&F University ўртасида қўшма илмий тадқиқотлар, академик алмашинувлар ҳамда ШҲТ доирасидаги таълим ва илмий дастурларда иштирок этиш учун янги истиқболларни очди.
Иккинчи халқаро минтақавий ва мамлакатшунослик симпозиуми цивилизациялар ўртасидаги ўзаро ўрганиш замонавий глобал муаммоларни ҳал этишнинг муҳим асоси эканини яна бир бор тасдиқлади. Илмий далиллар, сиёсий мулоқот ва тарихий тажрибани уйғунлаштирган ҳолда, симпозиум Яшил Ипак йўли ғоясини барқарор ва инклюзив ривожланишга олиб борувчи самарали йўл сифатида илгари суришга салмоқли ҳисса қўшди.